Personal inom Aleforsstiftelsen

Aleforsstiftelsens personal

Inom Aleforsstiftelsen arbetar alkohol- och drogrådgivare, läkare, socionom och samtalsterapeut i ett behandlingsteam som följer patienten genom hela behandlingen med patienten i fokus. På vårt behandlingshem finns även kökspersonal, städpersonal och vaktmästare som gör allt för att våra patienter ska trivas och få ut så mycket som möjligt av sin behandling. Totalt är vi cirka 20 personer som arbetar på Aleforsstiftelsen. Koordinator och rådgivare har bl a till uppgift att följa upp våra insatser och stötta remittenten i det förebyggande arbetet och i patientens återgång till arbetet.

Aleforsstiftelsen har kollektivavtal genom Vårdföretagarna/Almega.

Ledningsgrupp

Eva-Marie Anderson
Föreståndare, Auktoriserad socionom
eva-marie.anderson@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0725-50 62 00

Per Öhman
Stf föreståndare, Administrationschef
per.ohman@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0322-66 56 83, 0705-28 74 00

Romana Powidzka Casserblad
Behandlingschef, Samtalsterapeut
romana.powidzka-casserblad@aleforsstiftelsen.se
Tel: 031-15 97 03

Anders Andersson
Marknadschef
anders.andersson@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0725-14 92 20

Michael Olausson
Medicinskt ansvarig, Leg. läkare och professor

Koordinatorer

Helen Welinder
Koordinator, Göteborg
helen.welinder@aleforsstiftelsen.se
Tel: 031-303 79 07, 076-677 09 37

Malin Ingvarsson
Koordinator, Alingsås
malin.ingvarsson@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0322-66 56 82, 072-080 34 38

Behandlingspersonal

Katarina Sedbo
Alkohol- och drogrådgivare, Göteborg
katarina.sedbo@aleforsstiftelsen.se
Tel: 031-14 09 93

Malin Almroth-Larsson
Alkohol- och drogrådgivare, Göteborg
malin.almroth-larsson@aleforsstiftelsen.se
Tel: 031-797 16 99

Kerstin Schöldström
Eftervårdsadministratör, Göteborg
kerstin.scholdstrom@aleforsstiftelsen.se
Tel: 031-19 09 92

Rickard Taubner
Alkohol- och drogrådgivare, Alingsås
rickard.taubner@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0322-66 56 80

Michael Setterqvist
Alkohol- och drogrådgivare, Alingsås
michael.setterqvist@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0322-66 56 80

Jennie Svensson
Alkohol- och drogrådgivare, Alingsås
jennie.svensson@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0322-66 56 80

Lennart Ekström
Eftervårdsadministratör, Alingsås
lennart.ekstrom@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0322-66 56 80

Arbeta hos oss

För att Aleforsstiftelsen ska kunna leverera en hög kvalite i allt vårt arbete krävs att vi har duktiga medarbetare som trivs med sitt arbete. Det gör att vi måste vara måna om att ta hand om våra anställda samtidigt som vi är intresserade av att komma i kontakt med nya kompetenta medarbetare.

Vi söker personer som vill vara med i vårt arbete att hjälpa människor med beroendesjukdom att uppnå varaktig nykterhet och en förhöjd livskvalité samt att förebygga alkohol- och drogmissbruk på arbetsplatsen.

Har du ett intresse av att arbeta hos oss och har lämplig erfarenhet/utbildning är du välkommen att skicka oss ditt CV. Detta gör du genom att mejla till  info@aleforsstiftelsen.se

Vi kontaktar dig sedan om vi vill gå vidare vid en rekryteringsprocess.