Personal

Inom Aleforsstiftelsen arbetar alkohol- och drogrådgivare, läkare, sjuksköterska och samtalsterapeut i ett behandlingsteam som följer patienten genom hela behandlingen. På vårt behandlingshem finns även kökspersonal, städpersonal och vaktmästare som gör allt för att våra patienter ska trivas och få ut så mycket som möjligt av sin behandling. Totalt är vi cirka 20 personer som arbetar på Aleforsstiftelsen. Koordinator och rådgivare har bl a till uppgift att följa upp våra insatser och stötta remittenten i det förebyggande arbetet och i patientens återgång till arbetet.

Aleforsstiftelsen har kollektivavtal genom Vårdföretagarna/Almega.

Eva-Marie Anderson
Föreståndare, Auktoriserad socionom
eva-marie.anderson@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0725-50 62 00

Per Öhman
Administrationschef
per.ohman@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0322-66 56 83, 0705-28 74 00

Romana Powidzka Casserblad
Behandlingschef, Samtalsterapeut
romana.powidzka-casserblad@aleforsstiftelsen.se
Tel: 031-15 97 03

Anders Andersson
Marknadschef
anders.andersson@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0725-14 92 20

Michael Olausson
Medicinskt ansvarig, Leg. läkare och professor

Malin Ingvarsson
Koordinator
malin.ingvarsson@aleforsstiftelsen.se
Tel: 031-14 20 92

Kerstin Schöldström
Alkohol- och drogrådgivare, Eftervårdsansvarig
kerstin.scholdstrom@aleforsstiftelsen.se
Tel: 031-14 09 92

Lennart Ekström
Eftervårdsansvarig
lennart.ekstrom@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0705-59 54 05

Katarina Sedbo
Alkohol- och drogrådgivare
katarina.sedbo@aleforsstiftelsen.se
Tel: 031-14 20 92

Michael Setterqvist
Alkohol- och drogrådgivare
michael.setterqvist@aleforsstiftelsen.se
Tel: 031-797 16 99

John Pressdee
Alkohol- och drogrådgivare
john.pressdee@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0322-66 56 80

Jennie Svensson
Alkohol- och drogrådgivare
jennie.svensson@aleforsstiftelsen.se
Tel: 0322-66 56 80

Ann-Britt Ängerheim
Körkortsmottagningen
annbritt.angerheim@aleforsstiftelsen.se
Tel: 031-14 20 92

Förutom ovanstående har vi även anställd vaktmästare, kökspersonal, städpersonal och administrativ personal.

Arbeta hos oss

För att Aleforsstiftelsen ska kunna leverera en hög kvalite i allt vårt arbete krävs att vi har duktiga medarbetare som trivs med sitt arbete. Det gör att vi måste vara måna om att ta hand om våra anställda samtidigt som vi är intresserade av att komma i kontakt med nya kompetenta medarbetare.

Vi söker personer som vill vara med i vårt arbete att hjälpa människor med beroendesjukdom att uppnå varaktig nykterhet och en förhöjd livskvalité samt att förebygga alkohol- och drogmissbruk på arbetsplatsen.

Har du ett intresse av att arbeta hos oss och har lämplig erfarenhet/utbildning är du välkommen att skicka oss ditt CV. Detta gör du genom att mejla till  info@aleforsstiftelsen.se

Vi kontaktar dig sedan om vi vill gå vidare vid en rekryteringsprocess.

Hoppa till verktygsfältet